Příjemnosti, Láska, Učení, Znalosti, Dovednosti, Pravda, Zen či Sen, To čím jsme světelné bytosti, Různosti světů,

amulet.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

Dosud jste byli zaměstnáni počítáním dechu nebo jeho sledováním okem mysli a pokoušeli jste se pociťovat pouze to, že vydechovaný vzduch je pouze vydechovaný vzduch a vdechovaný vzduch je pouze vdechovaný vzduch.

NATURE-KosametThailand_1280x1024.jpg
Nyní po vás budu chtít, abyste cvičili šikan-tazu, kterou vám do detailu popíšu. Není ani obvyklé ani snadné rychle přejít k tak odlišnému cvičení, ale celý tento kurs děláme proto, abyste si zkusili různé druhy koncentrace. Později vám každému osobně vyberu takový druh, který vám bude nejlépe vyhovovat. Tedy počítání dechu, šikan-tazu nebo koan.

Šikan znamená „nic než“ nebo „právě“, „ta“ znamená udeřit a „za“ sedět“. Šikan-taza tedy znamená praxi, ve které je mysl intenzivně zaujata jen tím, že sedíme. Pro mysl je tento druh koncentrace snadnější, protože není zaměstnána počítáním dechu nebo řešením koanu. Ale správná „nálada“ mysli je obzvláště důležitá. Mysl musí v šikan-taze být klidná ale zároveň pevná a majestátní, jako hora Pudži. Ale musí být i ostražitá a napnutá jako struna.

Je to tedy zintenzivněný stav koncentrované pozornosti, při kterém se nesmí ani spěchat, ani vyčkávat. Je to jakoby mysl někoho, kdo stojí tváří v tvář smrti. Představte si, že stojíte proti bojovníkovi, který žil za starého Japonska. Nepřetržitě vás upřeně pozoruje. Pokud jen na moment polevíte v bdělosti, okamžitě vám setne hlavu. Dav kolem vás pozoruje. Vidíte je koutkem oka, slyšíte jejich hlasy. Ale vaše mysl si toho ani na okamžik nevšímá, protože je vele zaujata jiným problémem.

Takovýto stav nelze provozovat dlouho. Neměli byste provozovat šikan-tazu déle než půl hodiny. Poté vstaňte a choďte v kinhinu a pak znovu opakujte sezení. Pokud děláte šikan-tazu opravdově, po půl hodině budete zpocení dokonce i v zimě díky energii produkované tak intenzivním soustředěním. Pokud byste seděli příliš dlouho, mysl by ztratilo vůli, tělo by se příliš unavilo. Ve srovnání s nešikovným šermířem mistr používá meče jaksi bez sebemenší námahy. Jenže tak tomu nebylo vždy, musel protrpět mnoho bolesti, než se osvojil dokonalou techniku, aby si vždy dokázal zachránit život. V šikan-taze je to stejné. Ze začátku je tíseň nevyhnutelná, ale postupně se změní v relaxované, ale plně pozorné sezení. A stejně jako mistr používá svého meče v případě potřeby naprosto bez námahy, tak adept šikan-tazy sedí bez úsilí ale pozorný a za plné mysli. Nepokoušejte si ale namluvit, že takové sezení lze po delším cvičení „nacvičit“.

Je tento web to co vám je blízké?

ano (13 | 100%)
ne (0 | 0%)
Tvůrci lidské DNA
Nově doplněné rozhovory se žáky.
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one