Příjemnosti, Láska, Učení, Znalosti, Dovednosti, Pravda, Zen či Sen, To čím jsme světelné bytosti, Různosti světů,

amulet.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

I když všichni společně sedíme v zazenu, naše individuální snahy nejsou totožné. Lze je rozdělit do čtyř hlavních skupin.

NATURE-Toadstools_1024x768.jpg
První a nejmělčí netkví ani ve víře v buddhismus ani ve snaze pochopit ho. Člověk prostě o zenu slyší a chce zkusit sedět v zazenu. Nicméně to, že z milionů pomýlených je zrovna on doveden do blízkosti 2500 let staré nepřerušené linie učení, je z buddhistického hlediska ne náhoda, ale karma značného významu.

Druhá úroveň aspirace nejde hlouběji než sedět v zazenu pro celkové i konkrétní zlepšení psychického či fyzického zdraví nebo obou. Ta vede, jak si ještě všimnete, první z pěti klasifikací zenu, bompu, obyčejnému zenu.

Ve třetí úrovni nalezneme lidi, kteří nejsou spokojeni pouhým vylepšením fyzických či mentálních pocitů a kteří by chtěli sledovat stezku Buddhy. Rozeznali, jak povznášející je buddhistická kosmologie, jejíž záběr se nespokojuje trváním lidského života, ale nekonečně pojímá kruhy lidských osudů vrcholících dosažením Buddhovství. Navíc věří v realitu takové zkušenosti, a protože ještě nejsou osvíceni, touží dosáhnout Buddhovy cesty jasu a přirozenosti.

Čtvrtá úroveň obsahuje ty, kteří jsou předurčeni k realizaci jejich opravdového Já. Vědí, že existuje zkušenost osvícení, poslouchají a učí se od lidí, kteří jí dosáhli a jsou přesvědčeni, že jí také dosáhnou. Před svého učitele přicházejí s otevřenou myslí a upřímným srdcem, připraveni následovat ho kamkoliv, s jistotou že jeho znalosti jim pomohou realizovat jejich cíl v nejkratším čase.

Zrekapitulujme si to: Ti, kdož nemají zvláštní důvod k zenu a sem přišli šťastnou karmickou shodou okolností, ti kdož chtějí zlepšit své fyzické či psychické zdraví cvičením zazenu, ti kdož cvičí zazen ve víře v povznášející přirozenost Buddhova učení a ti, kteří mají silnou motivaci být osvíceni. Později přijdete jeden po druhém přede mne a já se vás budu ptát na podstatu vaší motivace, proč děláte zen; to je, do které třídy či úrovně asi patříte. Odpovídejte mi upřímně. Nepřidávejte nic ve znamení pýchy, neubírejte nic ve znamení falešné skromnosti. V závislosti na tom, co mi řeknete, vám přidělím zazen, který bude odpovídat vaší individualitě.

Samozřejmě neexistuje takový typ, který by vyhovoval všem bez rozdílu. Ale obecně řečeno, ten, kdo patří do první úrovně, bude praktikovat sezení v zazenu s počítáním dechu, ve druhé třídě sledování dechu, ve třetí šikan-tazu a ve čtvrté bude řešit koan, obvykle Mu. Když přede mne přicházejí žáci poprvé, někdy odpovídají velmi zvláštně. Někteří říkají: Myslím, že patřím někam „mezi“ první a druhou třídu. Jiní říkají: Mám nemocný žaludek, můžete mi poradit takový typ zazenu, který mne vyléčí? Nebo jiní tvrdí: Jsem trochu neurotický, jaký typ zazenu by pro mne byl nejvhodnější?

V závislosti na typu osobnosti a síle vaší motivace, vám každému vyberu odpovídající typ zazenu. Silná osobnost snese např. údery kyosaku, zatímco slabá by je nesnesla. A tak jen, pokud budou vaše vyjádření zenové motivace co nejupřímnější, budu moci pro vás vybrat ten neefektivnější způsob.

Je tento web to co vám je blízké?

ano (13 | 100%)
ne (0 | 0%)
Tvůrci lidské DNA
Nově doplněné rozhovory se žáky.
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one