Příjemnosti, Láska, Učení, Znalosti, Dovednosti, Pravda, Zen či Sen, To čím jsme světelné bytosti, Různosti světů,

amulet.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
tumblr_mmm03v8oRQ1qb30dwo1_500.jpg
Studentka: Jsem těhotná a pravděpodobně se nebudu moci zúčastnit dalšího sešinu, než se mi za pár měsíců narodí dítě. Jak bych měla pokračovat v zazenu doma během těhotenství?

Roši: Pokračujte v koncentraci na váš nynější koan. A až jej vyřešíte, uložte řešení, tak říkajíc, do šuplíku stejně jako jste to dělala s předešlými koany a vraťte se k praxi šikan tazy, dokud mne zase nebudete moci navštívit, abyste přede mnou demonstrovala vaše pochopení koanu.

Seďte pohodlně, s myslí cele soustředěnou ale pružnou, bez tlaku na vaše břicho. To je velmi důležité. V Japonsku je známo, že zazen má velmi kladný vliv na duší a mysl plodu. A je ještě lepší dáte-li před sebe, než začnete sedět, obrázek Kanon a tak schopnost Bohhisattvy, na kterou budete upírat svou pozornost, se odrazí na mysli dosud nezrozeného dítěte.

Studentka: Můj koan je: Zastavte z místa, na kterém stojíte, člun, plující na jezeře.

Roši: Demonstrujte mi vaše pochopení ducha koanu. (studentka předvádí) To je dobré, ale zkuste to takhle (předvádí). Chápete ducha koanu?

Studentka: Ano, člun a já nejsme dvě rozdílné věci.

Roši: To je správné. Když se ztotožníte s člunem, pak koan pro vás přestává být problémem. To samé je i ve vašem běžném životě. Když se nebudete oddělovat od okolností vašeho života, budete žít bez úzkosti. V létě se přizpůsobíte horku, v zimě chladu. Jste-li bohatá, budete žít jako bohatá osoba, jste-li chudá, budete žít bez majetku. Přijdete-li do nebe, budete andělem, přijdete-li do pekla, budete ďáblem. V Japonsku budete žít jako Japonka, v Kanadě jako Kanaďanka. Takovým způsobem žít pak umožní žít život bez problémů. Zvířata jsou takto přizpůsobivá do značně rozvinuté míry. Lidé měli tuto schopnost, dokud si nezačali představovat, že jsou to či ono a protože si vytvářejí představy a ideje o tom, jak by měli vypadat či čím by chtěli být nebo jak by měli žít, jsou neustále ve válce se svým okolím a sami se sebou. Účelem tohoto koanu je tedy naučit vás, jak být zajedno s každým aspektem vašeho života. 

Je tento web to co vám je blízké?

ano (13 | 100%)
ne (0 | 0%)
Tvůrci lidské DNA
Nově doplněné rozhovory se žáky.
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one